בעמדת שומרי המוזיאון ניצב טייפ קטן, ממנו עולים קולות נוגים של זמרת ארמנית, מלווה בכינורות. קולה מלווה אותי במשך כל הביקור, ויוצר – כנראה מבלי להתכוון לכך – את אווירת הדרמה ההכרחית נוכח התצוגה באגף המוקדש לרצח העם

armenian4.jpg

השעה 12:00 בצהריים ברובע הארמני בירושלים. הסמטאות נוטות להיות ריקות מאדם. בכניסה לבית הספר – אחד ממוקדי הפעילות היחידים בשעה זו של היום – עומדת נערה בחצאית קצרה ומצחקקת אל תוך טלפון נייד. בשעה 12:30 פורצים עשרות ילדים משער בית הספר וצובעים את סמטאות האבן השוממות בצבעים ססגוניים ובקולות צוהלים. חלקם מתנקז אל מגרש המשחקים הרב-תכליתי (כדורגל וכדורסל), הנושק לחומה הדרומית של המנזר.

 הרובע הארמני, בחלק הדרום-מערבי של העיר העתיקה, מהווה עיר זעירה ומוקפת חומה בתוך אחת הערים המורכבות בעולם. סביב גרעין שליו זה מתנהלת המציאות ההזויה של העיר העתיקה, המאכלסת יחדיו סוחרים ערבים המכריזים על מרכולתם בקריאות רמות, בחורי ישיבה מהירי הליכה, אנשי כמורה בני עדות שונות, תיירים נוצרים הפוסעים לאיטם בעקבות מדריך מקומי, ופרשי משטרה ישראלים רכובים על סוסים.

אני צועד לכיוון המוזיאון הארמני, הנמצא מדרום למרכז הרובע. זהו מבנה אבן בן שתי קומות, בעל חצר מרכזית תחת כיפת השמיים ובה גינה קטנה, מתוכה מזדקר עץ ברוש תמיר. הקומה הראשונה מעט מוזנחת ומכילה גיבוב של כלי חרס, כדים ותבליטי אבן שונים. בקומה השנייה מצויים אגפים המציגים את ההיסטוריה הכללית והמקומית של הארמנים, אמנות ארמנית, מגילות מאוירות וחפצי קדושה מתקופות שונות.

בעמדת שומרי הסף של המוזיאון ניצב טייפ קטן, ממנו עולים קולות נוגים של זמרת ארמנית, מלווה בכינורות. קולה מלווה אותי במשך כל הביקור, ויוצר – כנראה מבלי להתכוון לכך – את אווירת הדרמה ההכרחית נוכח התצוגה באגף המוקדש לרצח העם. באגף זה זוכה האסון הלאומי לייצוג צנוע בגודלו אך ישיר, אותנטי ומעט בוטה. לצד שלטי ההסבר המפורטים תלויים תצלומים של ראשים כרותים, גוויות מעוותות, קברים המוניים ושאר זוועות.

 ברחובות הסובבים את הרובע – אררט, הפטריארכיה הארמנית וסנט ג'יימס – מודבקים על קירות האבן מפות גיאוגרפיות המציינות את נתיבי המוות ומוקדי רצח העם הארמני. מקרא המפה מבאר כי החיצים מסמנים גירוש, העיגולים – מחנות פליטים, והעיגולים האדומים הגדולים מציינים מקומות בהם אירועו מעשי טבח בהיקף גדול. יד נעלמת מחדשת מפעם לפעם את המפות שהתבלו, ומחליפה אותן בחדשות. הזיכרון חי, כואב ומתריס.   

 

2 תגובות בנושא “ארמניה הקטנה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s